27 Mayıs 2016 Cuma

Milena'ya Mektuplar - Kafka

Merhaba arkadaşlar.

Nasılsınız? Her şey yolundadır umarım.
Bugün sizlerle çok sevdiğim bir kitap ve bir müzikten bahsedeceğim. Önceden de söylediğim gibi kitap okumayı gerçekten çok seviyorum ve okumanın en güzel terapilerden biri olduğunu düşünüyorum.


Bahsetmek istediğim kitap Franz Kafka'nın Milena'ya Mektuplar adlı kitabı. Karşılıklı korkular içinde yaşanan bir aşka dair mektuplar... Okurken bazen sıkılıyor insan, anlam vermekte güçlük çekiyor arada sırada. Ama Kafka ve Milena arasındaki o korkulu aşkı görünce anlıyoruz neler çektiklerini, nasıl zaman geçirdikleri, ilişkilerini nasıl zor şartlar altında yaşamaya çalıştıklarını...

Kitapta Kafka'nın Milena için yazdığı mektuplar var. Bu mektupları yazmak ilk başlarda Kafka için hayatın anlamı ve en önemli anları haline gelir. Hatta o kadar ki bazı günlerde birden fazla mektup yazar, bir nevi Milena ile dertleşir, onu hep yanında hissetmek ister.
Kitapta ek olarak Milena'nın Max Brod'a yazdığı mektuplar var. Max Brod, Franz Kafka'nın yakın arkadaşıdır.

Mektupların kitap haline getirilmesi hakkında kısa bir şeyler söylemek gerekirse de,Milena Kafka'nın kendisine gönderdiği mektupları yıllarca saklamıştır. 2. Dünya Savaşı sırasında mektupların başına bir şey gelmesin diye Milena mektupları Kafka'nın bir arkadaşı olan Willy Haas'a emanet eder, geri almak şartı ile. Fakat Milena 1944'e hayatını kaybeder ve Haas ise savaş sırasında Almanya'yı terkederken mektupları akrabalarına bırakır. Savaş bittikten sonra da gelir ve mektupları alır. Eğer Milena ve Kafka yaşasaydı mektuplarının yayınlanmasında herhangi bir sakınca görmezlerdi diye düşünerekten 1952 yılında mektupları kitap olarak yayınlar. Bu arada Milena'nın Kafka'ya yazdığı mektuplar, Milena'nın kendi isteği ile ortadan kaldırılmıştır.

Mektuplarda bazı yerler silinmiş ya da bazı isimler çıkarılmıştır. Bunun nedeni, Milena'nın mektuplardaki o bölümleri savaş sırasında Haas'a verirken mürekkeple silmiş olmasıdır.

'Yanımda yürüyordun, bir düşünsene, yanımdaydın!' -Milena'ya Mektuplar-Franz Kafka

Kitap hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Okumanızı tavsiye ederim. Kitabı okurken arkada dinlendirici, hoş bir müzik olsun da istiyorsanız Can Atilla - Mara  Despina'yı dinlemenizi öneririm. 'Mara Despina' bazı kayıtlara göre Fatih Sultan Mehmed'in annesinin Müslüman olmadan önceki adıdır. Linkini de buraya bırakıyorum sizin için. :)
https://www.youtube.com/watch?v=fWbwKT02XZU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder