15 Haziran 2016 Çarşamba

Kalpten Atılamayan Bir Aşk - Eternal Sunshine of the Spotless Mind

"Birini aklınızdan silebilirsiniz ama onu kalbinizden atmak başka bir hikayedir."


Merhaba arkadaşlar. Bu aralar finallerin bitimi, eve dönme telaşı, dolap, kitaplık yerleştirme derken bir şeyler yazmaya pek vakit bulamadım. Bugün işlerimi bitirir bitirmez hemen yazayım dedim. 
Birkaç gün önce kendime ayırabileceğim bir zaman buldum ve o an film izlemeye karar verdim. Uzun zamandır da izlemek istediğim bir film vardı. 2004 yapımı, Oscar ödüllü "Eternal Sunshine of the Spotless Mind" yani "Sil Baştan"

İnsan bu filmi izlerken hikayesini izlemekten çok, yaşamayı istiyor aslında. Sonuçta hangimiz yaşadığımız bir şeyleri zihnimizden silmek istemedik ki? Elbette hepimizin aklımızdan çıkarmak, unutmak istediğimiz bir anısı olmuştur. Ama insanoğlu bazı şeyleri o kadar da kolay unutamıyor. Hele ki işin içinde duygular da varsa, unutmak imkansızlaşıyor. Bazen bir bakış, bazen bir gülüş, bazen bir şarkı sözü her şeyi geri hatırlatıyor. "Kelebeğin Rüyası" filminde de deniliyor ya "Unutmak değil de, hatırlamamak mümkün." Aynen öyle işte. 

Neyse konumuzdan sapmayalım. Filmimizin konusu da tam olarak bu, yani yaşadıkları aşkı, hissettikleri duyguları zihinlerinden sildirmek isteyen bir çift hakkında. Esas kız Clementine (Kate Winslet) ve esas oğlan Joel (Jim Carrey) birbirlerine aşık olurlar ve zamanla Clementine bu aşkta acı çekmeye başlar. Bir kliniğe gider ve zihninde Joel ile alakalı ne varsa her şeyi sildirir. Tabii bunu öğrenen Joel de aşk acısı çekmemek için Clementine'e dair tüm anılarını sildirmek ister. Ama bu hiç de kolay olmaz. İki aşığımız birbirlerini zihinlerinden sildirmelerine rağmen kalplerinden atamazlar aşklarını. 

Eternal Sunshine of the Spotless Mind adını  Alexander Pope'un yazdığı Eloisa to Abelard adlı uzun ama anlamlı bir şiirin bir dizesinden alır. "Lekesiz zihnin sonsuz ışığı." Yani diyor ki 'Zihnindeki ışığı bulursan eğer, zihnine bile hükmedebilirsin.' ki bizim aşıklarımız da zihinlerine hükmetmeyi başarabilmişler.

Son olarak bir de filmin soundtracklerinden özellikleri sözlerini çok beğendiğim bir şarkıyı da sizinle paylaşmak istiyorum. "Everybody's Gotta Learn Sometimes' - BeckHenüz izlemediyseniz bir an önce izlemenizi tavsiye ederim. Bu kadar büyüleyici, içten, kalpten atılamayan bir aşk hikayesini elbette seversiniz. :) İzleyenleriniz varsa da yorumlarınızı bekliyorum.

İyi izlemeler, aydınlık günler. :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder