26 Eylül 2016 Pazartesi

Midnight in Paris (Paris'te Gece Yarısı) - Film İncelemesi


Gil: Romanımı okumanı ve senden fikrini duymayı isterim.

Ernest Hemingway: Hiç beğenmedim.
Gil: Daha okumadın bile.
Ernest Hemingway: Kötüyse beğenmeyeceğim. İyiyse kıskanacağım ve daha çok nefret edeceğim. Başka bir yazarın fikrini duymak istemezsin.


Selam arkadaşlar. Bugün sizlerle film öneri günümüz. :) Son zamanlarda izlediğim muhteşem bir filmden bahsetmek istiyorum sizlere. 

MIDNIGHT IN PARIS (Paris'te Gece Yarısı)

Woody Allen tarafından yönetilen filmin türü Romantik-Komedi. 2011'de yayınlanan bu film bence tüm edebiyat-sanat severlerin mutlaka izlemesi gereken bir türde. 

Yönetmen Woody Allen geçmişe, nostaljiye bağlı biridir. Filmin başrolü olan Gil (Owen Wilson) ise filmde bir nevi Woody Allen'ı canlandırmıştır. Eğer Woody Allen'a dair birkaç şey biliyorsanız, filmi izlerken ana karakterimizin ona çok benzediğini farkedersiniz. 

Burada kalkıp size filmi anlatmak istemiyorum. Çok detay içeren bir film olduğunu söylemeliyim. Biraz konusundan bahsedecek olursak, Ana karakterimiz Gil birçok açıdan kendisinden farklı olan Inez adlı biriyle nişanlıdır. Gil yazar olmak ister ve bir kitap yazmaktadır. Nişanlısından yazdığı kitaba dair bir onay ve destek bekler ama Inez bu konularla pek alakalı değildir. Bir gün Paris'e gelirler ve Gil Paris'in tam olarak hayallerinin şehri olduğunu fark eder. Elbette Gil PAris'te yaşamak ister fakat Inez Amerika'da yaşamak istemektedir.
Gil bir gece yarısı Paris sokaklarında dolaşırken bir araba gelir ve onu alır. Ve Gil'in hikayesi böylece başlar. Her gün aynı saatte, aynı yerde bir araba gelir ve Gil'i 1920lerin Paris'ine götürür. 
O dönemlere giden Gil birçok hayranı olduğu kişiyle tanışır ve onların bohem hayatlarına şahit olur. 

Şimdi Gil'in tanıştığı kişileri saymak ve bazıları hakkında kısa kısa bilgiler vermek istiyorum. Ama şunu da söylemeliyim ki filmi ilk izlediğimde belli başlı kişileri elbette tanıyordum ama bilmediğim kişilerin olduğunu da gördüm ve hepsi hakkında ufak ufak araştırmalar yaptım. :)
-Ernest Hemingway (Realist yazar)
-Gertrud Stein (Amerikalı modern edebiyatçı)
-Pablo Picasso (İspanyol ressam ve heykeltıraş)
-Adriana (Picasso'nun sevgilisi ve modaya ilgili bir kadın. Adriana tıpkı Gil gibi kendi yaşadığı zamanın kadını olmadığına inanmakta ve nostaljiyi çok sevmektedir. O da Belle Epoque döneminde yaşamayı istemektedir.)
-Juan Belmonte (İspanyol matador, Hemingway'in yakın dostu)
-Zelda-Scott Fitzgerald  (Yazar) (Filmde Scott Fitzgerald'ın eşi olan Zelda Fitzgerald'ın nevrotik kişiliğine de değinilip, sosyal ilişkilerini nasıl etkilediği de gösterilmiştir.)
-Luis Bunuel
-Man Ray
-Salvador Dali (Adrien Brody tarafından canlandırılıyor. Açıkçası filmde bir anda Adrien Brody'i görünce 'Aaaa!' diye tepki vermekten kendimi alıkoyamadım. :))
-T.S. Eliot (İngiliz Şair)
-Belle Epoque döneminden Henri de Toulouse-Lautrec (Ressam), Paul Gauguin (Van Gogh'un tek dostu, Edgar Degas (Ressam)
 Belle Epoque dönemindekilerle tanışmaları Moulin Rouge adlı bir mekanda gerçekleşir. Burada Edgar Degas her dönemin yaşadığı dönemden tatminsiz ve umutsuz olduğunu ve bir önceki döneme hayranlık duyulduğunu ifade eder. Kendisi Rönesans döneminde yaşamayı istemektedir ve kendi dönemindeki gençlerin de hayal kurmaktan yoksun olduklarından yakınmaktadır. Filmin ana noktası da burada ortaya çıkmaktadır. 'Geçmiş özlemini ve nostalji sevgini daima içinde tut ama yaşadığın dönemden zevk almaya bak.'

Son olarak filmin afişinde Vincent Van Gogh'un 1889'da yaptığı Starry Night adlı tablosundan bir parça görüyoruz.

Dediğim gibi eğer bir sanatseverseniz mutlaka ama mutlaka bu filmi izlemelisiniz. Kültürel ve sanatsal anlamda size birçok şey katabilecek bir film. Mesela 2016 KPSS'de Düşünen Adam heykelinin kime ait olduğu sorulmuştu. Eğer bu filmi izlemiş olsaydınız bu sorunun cevabını çok net bir şekilde bilebilirdiniz. :)

Filmi izleyenleriniz varsa fikirlerinizi paylaşmanızı önemle rica ediyor, izlemeyenlere de en kısa sürede izlemelerini tavsiye edip onların da yorumlarını bekliyorum.
Görüşmek üzere...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder