30 Ekim 2016 Pazar

Birkaç Kitap | Öneriler

Mümkün olsaydı her karış toprağa buğday eker gibi kitap ekerdim.
- Horace 

Merhabalar. Bugün sizlerle son zamanlarda okuduğum kitapları paylaşacağım.
3 farklı türden, 3 farklı kitap...

1: Sokrates'in Savunması - Platon: Eser Platon tarafından, Sokrates'in ölümünden kısa bir süre sonra yazılmıştır. Dinsizlik ile suçlanan Sokrates'in mahkemeye verilmesi ve hakkında verilen ölüm kararının gerçekleşmesine kadar olan zamanı anlatır. Bu kitap ile hem Sokrates felsefesinin misyonu ve temellendirilmesi hakkında bilgiler edinebilirsiniz, hem de Antik Yunan'da mahkemelerin yapısı ve işleyişi hakkında da önemli bilgilere ulaşabilirsiniz. Felsefe ile ilgilenenlerin okuması gereken bir kitap.
2. Zirvedeki Sultanlar - Ziya Nur Aksun: Bu eser Kanuni Sultan Süleyman'dan sonraki 4 padişah (2. Selim, 3. Murad, 3. Mehmet, 1. Ahmet) dönemini anlatıyor. Bu kitabı gerçekten çok merak ederek okumuştum. Tarihe ilgisi olan biri olarak da gayet beğendim. Tarih severlere ve tarihe ilgisi olanlara öneririm. Kitabın arka kapak yazısı:
Kanunî’den sonra 51 yıl süren dört padişahın hükümdarlık dönemini bu kitapta ele aldık. Görülecektir ki, Kanunî’den sonraki yarım asır da, Yüce Devlet’e yeni ülkelerin ve krallıkların katıldığı, büyük fetihler ve zaferlerle süsülenmiş bir dönemdir ve devletin başındaki padişahlarımız “Cihan Padişahı” olarak nitelenmektedir.
Tarih övünmek için değil, ileriye doğru atılmak maksadıyla yaya gibi gerilmek içindir; nesillere ruh vermek, nesilleri geçmişteki zaferler kazandıran ruhla doldurarak istikbale hazırlamak içindir. Tarih, geçmişteki yüksek hasletlerin ve niteliklerin kaybedildiği veya nesillerin gaflete kapıldığı durumlarda, toplumların başına ne gibi felaketlerin musallat olduğunu anlamak içindir. Şuur ve uyanıklık millî benliğin, millî kimliğin temel niteliklerinden olması gerekir. Bunu da insanlara kazandıracak şey, tarihtir…

Bu kitabın maksadı da budur…


3. Benjamin Button'un Tuhaf Hikayesi - F. Scott Fitzgerald: Hepiniz bu ismi Brad Pitt'in başrolünü oynadığı filmden biliyorsunuz.Fakat, Benjamin Button'un Tuhaf hikayesi aslında çok başarılı, bol ödüllü Amerikan yazar Fitzgerald tarafından kaleme alınmış bir kitap. Hem de çok ince bir kitap. Elinize aldığınızda kısa süre içinde bitirebileceğiniz türden. Bu eserin konusuna da çok çok kısa bir şekilde değinecek olursak: Diğer insanların aksine yaşlı doğan bir bebeğin, yaşamı ilerledikçe gençleşmesini ve aslında yaşlı olması gerekirken bir bebek gibi hemşirenin kollarında ölen Benjamin Button'un yaşam öyküsünü anlatıyor. Kitap bir sosyal hayat eleştirisi sunuyor aslında. Bence filmini izlediyseniz bir de kitabı okuyun derim. 
Şimdilik önerebileceğim kitaplar bunlar. Eğer içlerinden okuduğunuz ya da okumayı düşündüğünüz varsa yorumlarınızı da bekliyorum bu konuda. Görüşmek üzere...

4 yorum:

 1. Benjamin Button'un filmini izlemiştim hatta kitaptan uyarlandığını bilmiyordum, mutlaka okumam lazım teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Rica ederim. Yorum icin de ben tesekkur ederim.

   Sil
 2. Yeni yazılarını heyecanla bekliyoruz. Arayı fazla açma:)

  YanıtlaSil