27 Kasım 2016 Pazar

Ruby Sparks | 🎬 Film İnceleme

'Senin hakkında yazmadım. Seni yazdım.'
-Ruby Sparks

Haydi hep birlikte düşünelim; fiziksel özellikleri, karakteri, davranışları, kısaca her şeyi hayal ettiğimiz gibi, 'kusursuz' biriyle birlikteyiz. Nasıl olur sizce?  Tamamen sizin istediğiniz gibi olan bu kişiyle mutlu olur musunuz? Sizin istediğinizi yaptığında, gerçekten bir anlam, bir tat alır mısınız bu ilişkiden? 'Kusursuz' sevgili, 'muhteşem' bir ilişki yaratır mı sizce?

Neden mi böyle başladım? Çünkü yönetmenliğini Jonathan Dayton ve Valerie Faris'in paylaştığı, senaristliğini ise Zoe Kazan'ın yaptığı, 2012 yapımı Ruby Sparks (Hayalimdeki Aşk) tam olarak bu soruların yanıtını içeriyor. Film bizlere hayal edebildiğimiz her şeyin gerçek olabileceğini gösteriyor. Çok başarılı olan bir yazarın hayalinde yarattığı bir karakter üzerinden 'İdeal sevgili nasıl olmalı?' sorusunun cevabını trajikomik bir şekilde alıyoruz film sayesinde.

Filmin konusundan kısaca bahsedecek olursak: Daha 30lu yaşlarında olan başarılı roman yazarı Calvin aradığı aşkı bulamayan biridir ve yazmayı düşündüğü yeni romanı için rüyalarında gördüğü kadını, Ruby'yi, kitabına yansıtır. Ve bir hafta sonra Ruby'yi kanlı canlı bir şekilde evinde bulur. Hayalinde yarattığı bu karakteri canlı olarak bulduktan sonra olaylar başlar ve artık Calvin Ruby'nin nasıl olduğunu, nasıl davrandığını kendisinin yazarak belirlediğinden emin olur. Yani yazdıklarıyla yarattığı kişiye yön vermektedir.
Calvin, Ruby'ye yön verme konusunda başta tedirginlikler yaşar, bunun bencilce olduğunu düşünür. Ama zamanla artık kendine hakim olamaz ve yazar, yazar, yazar...

Ruby Sparks; egoistlik, aşk, sanat, edebiyat, kusursuzluk gibi farklı konulara değinen bir film ve bence izlenmesi de gereken bir film. Sonuçta hepimiz hayatımızda olan kişilerin istediğimiz gibi olmasını bekleyen insanlarız. Bunun ne kadar doğru (!) olduğunu bu film sayesinde sorgulayabilirsiniz.

Bana bu filmi öneren değerli arkadaşıma çok teşekkür ediyorum. Fırsat bulup izleyip, yazısını yazamamıştım. Geç kalınmış bir inceleme yazısından sizlere tavsiyem, izlemekte gecikmeyin. 

Filme dair yorumlarınızı beklerim. Ayrıca film önerilerinizi de... :)


8 yorum:

 1. Tavsiyeniz için teşekkürler Nermin Hanım.

  Bu filmi önceden izlemiştim, özellikle senaryo anlamında farklı türleri sevenlere tavsiye ederim. "Mükemmel ilişki" kavramı güzel bir şekilde sorgulanıyor.

  Ayrıca başroldeki Paul Dano'yu, izleyenler Little Miss Sunshine'dan hatırlayacaklardır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz ve katkınız için teşekkür ederim. :)

   Sil
 2. Gerçekten çok ilgi çekici bir filme benziyor :) konusu özellikle Ruby'in canlanması beni heyecanlandırdı izlemek lazım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet farkli bir konusu var. :) Izledikten sonra da goruslerinizi beklerim canim. :)

   Sil
 3. Güzel bir filme benziyor, efendim. Mutlaka izleyeceğim :)

  YanıtlaSil
 4. Yaa, çok tatlı bence ♥ Sonu kötü mü bitiyor?? Emin olamadım... Yazdığın bir karakteri karşında görmek O.o Çok enteresan ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle çok enteresan. Hiç beklediğimiz şeyler olmadığını görüyoruz. ;)

   Sil