17 Temmuz 2017 Pazartesi

#dogamızdavar | Mim

Merhabalar herkese. :)
Uzun bir süredir mim yazısı yazmıyordum. Sevgili Ece Evren bir mim başlatmış ve birçok blogger arkadaşımız bu mimi yapmış. E ben de yapayım dedim. Ece ablanın cevaplarına ulaşmak için buraya tık tık. :)
Federal Coffee Company - Cold Brew 

Şimdi geçelim sorularımıza ve cevaplarımıza. :)

1- Hayatınızda olmalarına izin vermek için, kişilerde hangi özellikleri ararsınız?
- Dürüstlük, samimiyet ve anlayış. Hı bir de kıskanç olmama. Hayatımda olacak kişinin bana karşı dürüst olmasına çok önem veriyorum. İnsanların ufacık bir yalanları bile hayatımdaki yerlerini büyük ölçüde sarsıyor çünkü. Samimiyet ve anlayış da en önemlilerinden, çünkü samimiyet yoksa hayatımda ne işi var ki birilerinin! Şu kıskançlık olayı da, çok çektim bu konudan da o yüzden mümkünse kıskanç olmayan insanları istiyorum hayatımda. :)

2-Ben ilk bakışta, ya da bir iki görüşte anlarım nasıl bir insan olduğunu diyenleriniz var mı? Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
- Bir insanı ilk görüşte tanıdığımızı söylersek, bir ön yargı yapmış oluyoruz. Burada kısa bir anımı anlatmak istiyorum. Üniversiteye ilk başladığım yıl danışman hocamın yanına dört kişi gitmiştik. İçlerinden biri için 'bu kız iyi birine benziyor bununla iyi arkadaş olurum', diğeri için ise 'asla arkadaşlık yapabileceğim biri değil' demiştim. Ama tamamen ön yargı ileydi. Sonra ne mi oldu? O arkadaş olabileceğimi düşündüğüm kişi ile hazırlık bittikten sonra geri kalan 4 yılımda neredeyse hiç konuşmadım. O diğeri ile 5 yıl aynı odada, aynı sınıftaydım. Ve kendisi üniversiteden bana kalan en değerli insanlardan biri. Canım Gizem! :) Yani diyorum ki, bir insanı ilk görüşte tanıyamayız!

3-Birini sevmeniz için (sevgili, dost, arkadaş, hepsi) size sıcak davranması şart mıdır?
- Evet, ilk soruda da dediğim gibi samimiyet şart! Samimi olmayan, sıcak davranmayan bir insanla nasıl bir ilişki kurabiliriz ki!? Şahsen ben yapamam! Suratı asık insanlardan bile çok haz etmem. Negatif enerji değil, pozitif enerji yaymalı bir insan!

4-Birine iyi bir insan dediğinizde, hangi yönleri bu tespitinizde ağır basar?
- İyi bir insan kavramı geniş ve tanımlaması zor bir kavram. Şöyle bir düşünürsem, kime iyi insan diyorum diye, niyeti, düşüncesi ve anlayışı iyi olanlara iyi diyorum. 


5-Dokunmak nedir sizce? İki manasıyla da rica etsem…

Dokunmak... Ruha dokunmak; sözlerle, bakışlarla, tınıyla ruha dokunmak... Tanımlanamayacak kadar derin...

6-Fedakâr mısınız?
- Herkese ve her şeye, her zaman değil. Gerektiği kişilere, gerektiği konularda fedakar olduğumu düşünüyorum. Eskiden çok daha fedakardım. Ama kendimden ne kadar verdiysem, o kadar kaybettim! 


7-Birinin size iyiliği dokunsa minnet duygunuz sürer mi, o iyilik herhangi bir terslikte referans olur mu? Yoksa ?

- İyiliği dokunana minnet duygum çoğu zaman vardır. Ufak tefek tersliklerde güzel anıları ön plana alan bir insanım. Tek bir terslikte tüm iyi şeyleri asla silmem. Ama affedilemeyecek tarzda hata ya da durum varsa, o zaman yapılan iyilik kefede hafif kalan kısım olabiliyor.


8-Sevgiyi bir iki cümleyle anlatabilir misiniz?

- Sevgi buraya bir iki cümle yazılıp anlatılabilecek kadar küçük bir şey değil ki!


Evet cevaplarım bu kadardı. Umarım beğenirsiniz cevaplarımı. Yapmayan arkadaşlarım varsa buradan sizi mimliyorum! :) 
Görüşmek üzere!


17 yorum:

 1. Güzel bir mim olmuş.Emeğinize sağlık:)

  YanıtlaSil
 2. Aslında Nermin kızım, ben cevap yazmayı unutmuşum. Bu ara büyük dalgınlıklar yapabiliyorum. Aklım bazı durumlardan dolayı karışık. Bir blog arkadaşım senin cevaplarını göremedim diye yazınca dank! etti. Bu gece yeni yayın olarak yayınladım. Mime eklemedim, uzunca verdim cevaplarımı.
  Çok güzel ve gerçekçi bakış açınla verdiğin cevaplara hayran oldum. Yaptığın için çok mutlu oldum kızım. Cevaplarımın olduğu (biraz evvel yayın geçtim)linkini eğer değiştirirsen çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler canım. Sevgiler ve güzel bir gecenin içinde olman dileklerimle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ece abla hemen linki duzelttim. :)
   Cok tesekkur ediyorum. Sevgiler benden. Umarim karisik durumlarin da bir an once yoluna girer. :)

   Sil
  2. Teşekkürler Elif, sağ ol dileklerin için yavrum. İnşallah hepimiz huzurlu olalım. Sevgilerimle :)

   Sil
 3. Cevaplar çok güzel olmuş :) Keyifle okudum mimini,eline sağlık :) Benim için de bir kişinin bana karşı dürüst olması önemli. En çok dikkat ettiğim şeydir. Bu mimi ben de yapayımm ^-^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkur ederim canim. Tabii ki yap! Bekliyorum cevaplarini. :) Durustluk gercekten de onemli cunku. ;)

   Sil
 4. Çok güzel cevaplar, kaleminize sağlık :)

  YanıtlaSil
 5. Merhaba ben bu mim olayını pek anlayamadım ama:) çok güzel sorularda cevaplarda tebrikler... Yaşlandım galiba:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ilk zamanlarda ben de anlamamistim. Bu bir etkinlik. Birileri baslatiyor, soru soruyor ve katilmak isteyenlere bu sorulara cevap yaziyor diyebiliriz. Siz de yapabilirsiniz :) Cok tesekkurler bu arada.

   Sil
 6. her zamanki gibiiii çok tatliş cevaplaar :)

  YanıtlaSil
 7. Çok güzel olmuş cevaplar keyifli bir mim olmuş Emeğine yüreğine sağlık Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok tesekkur ediyorum. :) Kocaman sevgiler benden. :)

   Sil