17 Eylül 2017 Pazar

Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat | Kitap

... tüm acılar korkaktır, kendisinden daha güçlü olan yaşama isteği karşısında geri çekilir, çünkü bedenimizin her hücresinde yerleşmiş olan yaşama isteği, ruhumuzdaki ölüm tutkusundan çok daha güçlüdür.
-Bir Kadının Yaşamından 24 Saat , Stefan Zweig

Merhabalar hepinize. :)

Düzenimi kurdum, yerleştim, işimi gücümü ayarladım sayılır. :)
Hazır kafam rahatken sizinle görüşelim istedim.
Bu aralar çok fazla kitap okuyamadım. Bugün Stefan Zweig - Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat kitabını metroda gidip gelirken bitiriverdim. Zaten 71 sayfacık bir kitap. Evet bugün ki konuğumuz da bu. :)
Zweig eserleri okumayı seviyorum. Gerçekten kurgusuna hayran olduğum yazarlardan biri. Buhranlı hayatını eserlerinde çok farklı bir şekilde yansıtan bir yazar. Ayrıca daha önce Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu isimli kitabında da dile getirdiğim üzere, karşı cinsin aşkını, tutkusunu bu denli etkileyici anlatabilen bir erkek yazar, bana göre.
Daha önce Satranç ve Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'nu okumuştum. Onların yazısına ulaşmak için de kitapların isimlerine tıklayıp, okuyabilirsiniz. :)

Şimdi gelelim Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat'e. Yine tutkulu bir kadının hayatının 24 saat içinde nasıl değişebileceğini anlatmış Zweig. Daha doğrusu cesaretli bir şekilde tutkularının peşinden giden bir kadının diyebiliriz.
Olaylar genç bir kadının bir Fransız gençle kaçmasının ardından başlıyor. Anlatıcı; genç kadının tutkularının peşinden gitmesinin ardından ortalığı sakinleştirmeye çalışıyor ve bunun üzerine 60lı yaşlarında bir İngiliz Hanımefendi, anlatıcının bu tavrından etkileniyor. Ona bir not gönderiyor ve İngiliz Hanımefendi başlıyor hayatını değiştiren 24 saatini anlatmaya...
Okurken başlarda sıkıldım -ki her Zweig kitabının başında ben bir sıkılıyorum-, daha sonra olaylar ilerlemeye başladıkça neler olacak diye merakla okumaya devam ettim. Kimi yerde olacakları tahmin ettim ama sadece bir kısmını. Çünkü olay sizi bir noktaya götürecekken, bir bakıyorsunuz farklı bir noktaya gelmişsiniz.
Daha önce de söyledim, yine söylüyorum, Zweig'in beni en çok etkileyen tarafı gerçekten olayları bir kadın gözüyle bu kadar eşsiz anlatabilmesi.
Kitapta ayrıca alıntılanabilecek o kadar güzel cümleler var ki; ilk sayfadan bir tanesini de buraya bırakıyorum.
*İnsanların çoğu sınırlı bir hayal gücüne sahiptir.

Not: Okurken insan şunu da düşünüyor; intihar eden Zweig, acaba intihar etmemek için birilerinden bir yardım beklemiş olabilir mi?

Evet, farklı bir bakış açısı ile bir kitap okumak istiyorsanız, Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat'i okuyun derim. Bir de okuduysanız yorumlarınızı beklerim. :)

instagram: nrmnpnr

20 yorum:

 1. Gerçekten merak ettim insan hayatı öyle süprizlerle dolu ki bir anda bambaşka bir hayatta bulabiliyor insan kendini...okuyacağım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çok çok kısa bir süre içinde bile değişebiliyor hayatlarımız...

   Sil
 2. Benim uzun zamandır listemde olan bir kitap. Bu güzel yorumunu okuduktan sonra da bu yıl okunacak 100 kitap arasında yerini aldı :))

  YanıtlaSil
 3. Bu kitap listemde var.Merak etmiyor değilim. Emeğinize sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yakın zamanda okunmayı bekliyor diyelim o zaman. Teşekkür ederim :)

   Sil
 4. Cok merak ettım acıkcası 🤔

  YanıtlaSil
 5. Öncelikle yaşamındaki yeni düzenin hayırlı uğurlu olsun Nermin! :)
  Bu kitabı d&r de görmüştüm. Kitabın ismi ilişmişti gözüme ama inceleme fırsatım olmadı. Kız kardeşim yazarın Santranç kitabını okumuştu. Epey de sevmişti. Ona bu kitabı armağan edebilirim belki. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Tuğçe😊 Kızkardeşine armağan olarak alıp sen de okumalısın. :)

   Sil
 6. Satranç benim de çok severek okuduğum kitaptı. Bahsi geçen kitabı okudum sanıyorum ama bazen insan okuduğunu unutuyor, eline alıp okumaya başladığında hatırlıyor. Sanıyorum yeniden okuyacağım :) hatırlatmanız için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sandığınıza göre, demek ki yeniden okumak gerekiyor. :) Şimdiden iyi okumalar.

   Sil
 7. Zweig 'in ilk başta daraltan bir havası var sanki ... Bu kitabı okumadım ama Satranç çok hoşuma gitmişti..

  YanıtlaSil
 8. Zweig okumak bir türlü nasip olmadı bana. Ellerine sağlık. ♥
  Instagram da kitap çekilişim var bekliyorum
  https://www.instagram.com/p/BY-oi2-nWKX/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hemen bakıyorum çekilişine 😉 belki de yakın zamanda okursun.

   Sil
 9. Hala Zweig okumadım ya. Of bana neler oluyor bilmiyorum kitaplarımı çok yavaş okumaya başladım. Zaman mı kalmıyor acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nur'umm, senin bölümün yeterince zor. Vakit ayırman da zor az çok bilirim. Elbette bir gün gelecek ve okuyacaksın Zweig ☺️😘

   Sil
 10. ben de okuyup sevmiştiim :)

  YanıtlaSil