4 Şubat 2018 Pazar

Loving Vincent | Film

Garip bir Pazar sabahından selamlar.
Bugün ki konuğum bir film.
Sinemada izlemek için çok can attığım bir film.
Bursa'da gösterime girmeyeceğini duyduğumda çok üzüldüğüm, daha sonra Bursa'da tek bir sinemada gösterime girdiğini duyduğumda çok sevindiğim, ve yine daha sonra tek seans olduğunu ve onun da 21.50de başladığını öğrendiğimde yine çok üzüldüğüm ve en son sevgili komşumun indirdiğini öğrendiğimde çok sevindiğim, o meşhur film Loving Vincent.
Aslen Hollandalı olan ünlü ressam Vincent van Gogh hakkında olduğunu biliyoruzdur sanırım.
Kısaca konusu:
Ünlü Hollandalı ressam Vincent van Gogh'un ölümünün üzerinden 1 yıl geçmiştir. Postacı Roulin, ressamın kardeşi Theo'ya gönderdiği, ancak bir türlü yerine ulaşamayan mektubu elden vermesi için oğlu Armand'ı Auvers-sur-Oise'a gönderir. Armand bu görevi pek istemese de kabul ederek söz konusu kasabaya gider. Ancak Theo da vefat etmiştir, mektubu Van Gogh'un dostu Dr. Gachet'ye vermesi gerekir. Doktorla görüşebileceği anı beklerken kasaba halkından birçok kişiyle tanışan Armand, ressamın sanatının esin kaynaklarına ve ölümüne giden sürece dair çok şey öğrenir.
*sinemalar.com
Bu film için; 115 ressam, 65,000 tane yağlı boya tablosu yapmış. Bu tabloların birleştirilmesiyle birlikte de Loving Vincent filmi ortaya çıkmış.
Ressamların emeğine ve başarısına gerçekten hayran kaldım. Görseller muhteşemdi. Sadece gözü bozuk biri olan ben için biraz yorucuydu. Her biri bir resimden film karesine dönüşen tabloları takip etmek zor geldi diyebilirim.
Bir de aslında film beklentimin altındaydı. Gözümde çok çok büyütmüştüm bu filmi, lakin konusu açısından biraz yetersiz buldum. Evet kabul ediyorum, daha etkileyici ve uzun bir senaryo için çok daha fazla kareye ihtiyaç vardı ve bu çok daha zorlayıcı olacaktı, fakat böylesi de bir nebze sıkıyor gibi izlerken.

Yine de, Vincent Van Gogh'un hayatına dair bir şeyler öğrenmek ya da çok farklı bir tarzda çekilmiş bir film izlemek isterseniz, Loving Vincent'ı öneririm.

Not: Hollanda'da iken Van Gogh müzesine gitmeyi çok istemiştim fakat ilk gidişimde müze restorasyonda, ikinci gidişimde ise çok sıra olduğu için girememiştim. Müzenin dıştan fotoğrafını da hemen buraya bırakıyorum. :)
Van Gogh Müzesi (Arka Taraf) - 2012

Van Gogh Müzesi (Ön Taraf) - 2014
Not: O tabelaların altında inanılmaz bir insan sırası vardı. :D

15 yorum:

 1. Bende çok istiyordum bu filmi izlemeyi ama ne yazık ki Ağrı'ya getirnediler zaten buraya gelmesi imksnsızdı :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya neredeyse hiçbir yerde gösterime girmedi ki, baksana Bursa’da bile tek bir yerde tek seans.

   Sil
 2. Bu filmi izlemek istiyordum ama benimde gözüm bozuk olduğu için şimdi sende böyle yazınca ,izlerken rahatsız olabilirim:( Zaten bazen ekran ışığı bile gözümü rahatsız ediyor(monitör külüstür olduğu içinde olabilir:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya evet biraz göz yorucu maalesef. Sana da çok geçmiş olsun.

   Sil
 3. Sevgili Nermin'imm,
  Elif selamlarını iletti bugünn. :) Nasıl mutlu oldumm. Teşekkür ediyorumm. :)
  65,000 tane yağlı boya tablosu ne kadar zamanda yapılmış acaba? Çok merak ettimm.:')

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kucak dolusu sevgiler ikinize de. Yaa baya uzun sürmüş ama şu an hatırlayamadım. :D

   Sil
 4. Ben de sinemada denk gelemedim ama merak ediyorum bakalım izleyebilirm umarım yakın zamanda. Sevgiler :)

  YanıtlaSil
 5. Bir yerde bir yazı okumuştum Van Gogh ile ilgili, şimdi de bu yazı karşıma çıktı. Elinize sağlık. İzninizle bu yazıyı sizinle de paylaşmak isterim.
  "Bugün Van Gogh ona yemek vermeyecek restoranların duvarlarını, onu akıl hastanesine kapatacak doktorların muayenehanelerini, onu hapse tıktıracak avukatların yazıhanelerini süslüyor."

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim bu gerçekten çook doğru olan sözü bizimle paylaştığınız için. Öyle haklı bir söz ki...

   Sil
 6. Filmin internete düşmesini bekliyorum sabırsızlıkla.. İstanbul Modern deki sergisine gitmiştim. Ağabeyiyle mektuplaşmalarının olduğu kitabı da okudum. Çok içime dokunan bir hayatı var. Ne iyi yapmışsınız..:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmi internetten izledim ben de. Bulabilirsin bence :) Evet çok dokunaklı bir hikayesi var...

   Sil
 7. Merhaba, yazınız için teşekkürler. Blog yazarlarının sosyal paylaşım ve buluşma noktasına sizleri de bekleriz. Böylelikle içeriklerinizi diğer blog yazarlarına tanıtabilir ve diğer blog yazarlarıyla kolaylıkla iletişim kurabilirsiniz. İyi çalışmalar. http://blogworld.com.tr.ht/

  YanıtlaSil
 8. Büyük blog takip etkinliğinden geliyoruz.

  Sizi de blog sitemiz ikizgezegen.blogspot.com.tr ye bekleriz. :)

  YanıtlaSil
 9. Anlattıklarınızın sonucunda filmin konusunu değil de, çekiliş tarzını çok merak ettim. Yağlı boyalar falan... Internetde bulsam bir bakacağım mutlaka. Teşekkürler💓

  YanıtlaSil